لاستیک سایی

لاستیک سایی به حالتی گفته می‌شود که بخشی از آج لاستیک از بین برود و تایر به شکل صاف دیده شود. این امر به ‌صورت طبیعی و به مرور زمان رخ می‌دهد. وقتی شما با خودرو در جاده‌ها رفت و آمد می‌کنید، در اثر اصطکاک دائمی که بین لاستیک و سطح سخت جاده وجود دارد، گرمای زیادی تولید می‌شود که این گرما به سایش بیشتر لاستیک‌ها کمک می‌ کند. شدت ساییده شدن هم به سرعت رانندگی و همچنین هموار یا ناهموار بودن مسیر‌هایی که در آن‌ها تردد می‌ کنید بستگی دارد. ساییده شدن لاستیک‌ها بیشتر در خودروهای قدیمی دیده می‌شود و می‌تواند دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. یکی از علت‌هایی که سبب ساییده شدن لاستیک‌ها می‌شود به هم خوردن زاویه‌های تنظیم به مرور زمان است البته ساییده شدن لاستیک‌ها به نوع رانندگی نیز ارتباط دارد برای مثال تیک آف کشیدن می‌تواند یکی از دلایلی باشد که سبب ساییده شدن لاستیک‌ها شود. لاستیک سایی مشکلات زیادی را برای خودرو به‌ وجود می ‌آورد و امنیت سرنشینان را نیز به خطر می ‌اندازد. اگر آج لاستیک‌های خودرو به کلی از بین رفته باشند، احتمال سُر خوردن در جاده‌های لغزنده وجود دارد. اگر شدت ساییده شدن زیاد باشد، حتی ممکن است در پیچ‌های تند، خودرو از مسیر خارج شود. در برخی موارد هم ساییدگی تایر روی فرمان‌پذیری خودرو تاثیر می‌گذارد و موقع رانندگی حس می‌کنید که اتومبیل به یک طرف کشیده می‌ شود.

مهمترین عواملی که باعث لاستیک سایی می‌شوند ؟

  • مشکل در سیستم فرمان یکی از مهمترین بخش‌های خودرو، سیستم فرمان است که راننده از طریق آن، خودرو را هدایت می‌کند. چنانچه نقصی در سیستم فرمان وجود داشته باشد، امکان دارد که هنگام رانندگی، اتومبیل به یک سمت کشیده شود. کشیده شدن به یک طرف باعث می‌شود که لاستیک‌های همان طرف دچار ساییدگی شوند؛ بنابراین اگر مشکلی در سیستم فرمان وجود داشته باشد باید هر چه زودتر آن را برطرف نمایید.
  • عدم بالانس بودن چرخ‌ها احتمالا زیاد شنیده‌اید که چرخ‌های خودرو باید بالانس باشند، اما این حرف دقیقا چه معنایی دارد؟ هر چرخ خودرو که شامل رینگ و لاستیک و سایر متعلقات می‌شود، وزن مشخصی دارد. علاوه بر اینکه وزن چهار چرخ خودرو باید یکسان باشد، این وزن باید در هر چرخ نیز به صورت متوازن توزیع شود. فرض کنید یک طرف یکی از چرخ‌های شما کمی سنگین‌تر از طرف دیگر باشد؛ در چنین حالتی، وقتی با سرعت بالا حرکت می‌کنید، نامتوازن بودن وزن چرخ باعث ایجاد لرزش شده و این لرزش به جلوبندی و پلوس‌های خودرو آسیب می‌رساند. در نتیجه لاستیک‌های خودرو نیز دچار سابیدگی می‌شوند.
  • مشکل در فنربندی خودرو فنر‌ها و سیستم تعلیق خودرو باعث می‌شوند که ارتعاشات و نوسانات شدید چرخ‌ها به بدنه خودرو منتقل نشوند. سیستم تعلیق از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که همه این بخش‌ها باید به درستی و به‌طور هماهنگ با یکدیگر کار کنند. اگر این سیستم دچار نقص شود و عملکرد خوبی نداشته باشد، به سایر قسمت‌های خودرو آسیب جدی وارد خواهد شد. لاستیک سایی یکی از مشکلاتی است که به دلیل نقص فنربندی خودرو به‌وجود می‌آید.

انواع ساییدگی لاستیک

  • لاستیک سایی از کناره‌ها
  • لاستیک سایی از وسط
  • لاستیک سایی در لبه بیرونی
  • لاستیک سایی در لبه درونی
  • تیز شدن لبه‌های تایر
  • پله شدن لاستیک

مشاهده سایر صفحات و مقالات ما :

1 . امداد خودرو هشتگرد

2 . امداد خودرو نظراباد

3 . امداد خودرو آبیک

بدودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع ☎️