میل فرمان چیست و هر خودرو چند میل فرمان دارد

میل فرمان چیست ؟

اکسل یا همان میل فرمان ، یکی از قطعه های ثابت در اتومبیل است و به عنوان محور مرکزی برای نصب چرخ‌ ها استفاده می شود . میل فرمان در اکثر مواقع با یک یاتاقان در داخل سوراخ دنده یا چرخ نگه‌ داشته می‌ شود و به‌ صورت ثابت در جای خود قرار می گیرد تا چرخ و یا دنده ‌ها بتوانند به طور آزادانه به چرخش در بیایند .

وظیفه میل فرمان ؟

به عبارتی باید گفت که میل فرمان از محور مرکزی ، یک چرخ یا دنده ساخته شده و برای نصب کردن چرخ مورد استفاده قرار گرفته می شود بنابراین عملکرد راحتی دارد ، ولی با توجه به وظایفی که عهده دار آنها است همچون کاهش دور و چرخش اتومبیل ، ارتباط داشتن با مکانیزم فرمان ، آزادی ‌های حرکتی و… همه و همه به نحوی سبب می‌ شود که طراحی آن کمی پیچیده باشد .

حال اگر بر حسب تصادف ، میل فرمان یا اکسل خراب‌ شده و یا کج شود ، اتومبیل در سرعت‌ های زیاد با مشکلاتی همچون لرزش و ارتعاش برخورد خواهد کرد . همچنین درصورتی که گردگیرهای محل اتصال میل فرمان به چرخ ‌ها پاره شوند ، سبب نشت گریس و وارد شدن گرد و خاک به داخل مفصل‌ ها می ‌شود در نتیجه امکان دارد مشکلات زیادی برای اتومبیل به وجود بیاورد .

تعداد میل فرمان های هر خودرو ؟

در حقیقت می‌ توان گفت به تعداد محورهای یک خودرو به نوع آن بستگی دارد ، ولی در بیشتر موارد اتومبیل ها برای چرخش چرخ‌ های خود به دو محور نیازمند هستند . اتومبیل های بزرگ ‌تر یا وسایل نقلیه سنگین ‌تر امکان داشتن محور های زیاد را دارند .

همچنین شما قادر هستید به آسانی تعداد محورها یا میل فرمان‌ های اتومبیل خود را شناسایی کنید . برای انجام دادن این کار فقط باید از یک سمت به اتومبیل خود نگاه کنید و بعد جفت لاستیک‌ ها را بشمارید . بیشتر اتومبیل ها اکثرا از چهار یا دو جفت لاستیک دارا هستند در نتیجه دو جفت لاستیک به این معنی می باشد که اتومبیل دارای دو محور است .

در صورت تمایل به مشاهده و مطالعه سایر مقالات آموزشی ما میتوانید به بخش ( اخبار و مقالات ) مراجعه فرمایید.

بدودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع ☎️