پیستون چیست و قسمت‌های اصلی پیستون

پیستون چیست ؟

پیستون قطعه‌ ای استوانه‌ ای شکل و توخالی می باشد که یک سر بسته و یک سر باز دارد . طول این استوانه کمی بیشتر از قطرش است. البته در نظر داشته باشید که قطر پیستون در سطح پایینی آن یعنی سطح بازش کمی کوچک تر از سطح بالایی آن طراحی شده است . کار این قطعه که انجام دادن عمل رفت و برگشت را درون سیلندر موتور می باشد ، باعث تراکم مخلوط سوخت و هوا شده و این مخلوط را برای فرایند احتراق آماده می کند . پیستون‌ ها اکثرا سبک و با توان انتقال حرارتی بالا ساخته می ‌شوند . قدرت انتقال حرارت در این قطعه بسیار ضروری و مهم است ، چرا که ممکن است بالا رفتن دمای آن تحت تاثیر دمای محفظه‌ احتراق باعث چسبیدنش به دیواره‌ سیلندر و اختلال در عملکرد موتور شده باشد .

 

قسمت‌های اصلی پیستون

بخش های اصلی پیستون ‌ها در انواع مختلف تفاوت خاصی با هم ندارند . اما شکل آن‌ ها با توجه به نوع موتور ، نوع سوخت ، سیلندرها ، سرسیلندر و…  متغیر است . اما قسمت‌های ثابت و اصلی پیستون عبارتند از :

تاج : بخش فوقانی پیستون می باشد که یکی از قسمت‌های متغیر آن به شمار می آید و با مخلوط هوا و گاز برخورد داشته است . طراحی درست و متناسب این بخش نسبت به سیلندر و محفظه‌ احتراق در کیفیت اختلاط هوا و سوخت ، احتراق و در نتیجه قدرت تولید شده توسط موتور تاثیر به سزایی دارد .

دامنه : بخش پایینی پیستون که با سه حالت بدون برش ، با برش سطحی و با برش تکمیلی طراحی می ‌شود و با شاتون و میل‌ لنگ در ارتباط می باشد . دامنه‌ پیستون گاهی اوقات قطر کوچک تری نسبت به تاج دارد . این اختلاف قطری بین نیم تا ۷دهم میلیمتر می باشد .

شیار رینگ : در قسمت بالای دامنه طراحی شده و محل قرار گرفتن رینگ‌ها را فراهم می سازد .

سوراخ گژن پین : این بخش محل قرار دادن گژن پین می باشد . همچنین این قطعه که انگشتی نیز نامیده می‌شود میله‌ ای توخالی است که برای برقراری ارتباط پیستون با شاتون استفاده می شود .

اکثرا روی دامنه ‌ی پیستون در بالا و پایین سوراخ‌های ریزی نیز جهت نفوذ روغن به داخل پیستون تعبیه شده است .

برای مشاهده و مطالعه سایر مقالات آموزشی ما میتوانید به بخش ( اخبار و مقالات ) مراجعه کنید.

بدودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع ☎️