کارتر خودرو

موتور در خودرو به عنوان قلب تپنده از بخش ها و اجزای مختلفی تشکیل شده است. قسمتی از این اجزا و قطعات موتور در یک محفظه فلزی به نام بلوک سیلندر قرار می گیرد. بخشی دیگر را نیز سرسیلندر تکمیل می کند. این دو بخش با اتصال دقیق به هم، بدنه اصلی موتور را شکل می دهند و علاوه بر اینکه فضای کار اجزای کوچکتر داخلی مانند سوپاپ ، میل بادامک و بادامک‌ها و پیستون را فراهم می کند، از این قطعات محافظت هم می کند. کارتر یا کارتل بخشی است که زیر موتور قرار گرفته و میل‌ لنگ را پوشش می‌دهد. در ادامه توضیحات بیشتری درباره این قطعه حیاتی خواهیم داد.

کارتر خودرو چیست؟

کارتر که در زبان عامیانه به آن کارتل نیز می گویند ، در واقع به محفظه روغن موتور گفته می شود. این قطعه که زیر بدنه موتور یا بلوک سیلندر قرار می گیرد، به شکل یک لگن یا کاسه بزرگ است و روغن سیستم روانکار خودرو را در خود ذخیره می کند. بنابراین کارتر می توان به عنوان محفظه روغن موتور نیز دانست. به همین خاطر به این قطعه روغن دان موتور هم گفته می شود. این محفظه بزرگترین محفظه درون موتور است و توسط واشر هایی از جنس چوپ پنبه به بلوک سیلندر متصل می شود.

وظایف کلی کارتر را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد:

  • محافظت از میل لنگ و شاتون در برابر ضربات و نفوذ مایعات و آب
  • نگه داشتن روغن موتور در زمان خاموش بودن خودرو
  • جمع کردن روغن داغ بازگشته از موتور و خنک کردن آن از طریق تبادل گرمایی

به این ترتیب کارتر را می‌توان در یک جمله با عنوان «محفظه میل‌ لنگ و روغن موتور» تعریف کرد.

ساختار و اجزای کارتر موتور

  • پیچ تخلیه
  • سینی کارتر
  • مجرای تخلیه
  • سینی اتصال

انواع کارتر موتور

  • کارتر تر
  • کارتر خشک

معرفی چند سایت خوب در زمینه امداد خودرو

سایت اول  : امداد خودرو ابراهیمی 

امداد خودرو ابراهیمی فعالیت خود را در شهر کرج منعطف کرده است و همشریان محترم شهر کرج میتوانند با تماس با ایشان در سریع ترین زمان ممکن خدمات خودرویی حمل و نقل و جایجایی را دریافت نمایید. برای اینکار کافیست کلمه امداد خودرو کرج را جستجو نمایید.

سایت دوم : خودروبران آرش

خودروبران ارش اسدی یکی از قدیمی های امداد خودرو میباشد که در شهر تبریز فعالیت میکند برای اینکه با خدمات این مجموعه آشنا شوید کافیست خودروبر تبریز را جستجو نمایید.

سایت سوم : امداد خودرو مرصادکار

سایت امداد خودرو تبریز مرصادکار یکی از سریع ترین خودرو بر های واقع در شهر تبریز میباشد که خدمات حمل و نقل سریع خودرو در شهر تبریز را برعهده دارد.

بدودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع ☎️